jak-sprzedac-zadluzone-mieszkanie

Gdzie można szybko sprzedać udział w nieruchomości?

 

Niekiedy stajemy się współwłaścicielami nieruchomości na skutek rozwodu i wiążącego się z nim podziału majątku lub nabycie spadku. 

Takie sytuacje prowadzą często do konfliktów na tle zarządzania odziedziczonym majątkiem, podziału zysków czy ponoszenia kosztów. Oznacza to, że współwłasność staje się nie lada problemem, który doprowadza do licznych konfliktów. Sytuacja jest ciężka szczególnie w przypadku rodzin, kiedy w grę wchodzą emocje. W każdym z takich przypadków, warto rozważyć możliwe wyjście, jakim jest sprzedaż udziału w nieruchomości.

Na czym polega udział w nieruchomości sprzedaż?

Przede wszystkim sprzedaż udziału w nieruchomości polega na przeniesieniu własności w części przysługującej współwłaścicielowi. Co znaczy, że współwłaściciel może rozporządzać swoim udziałem bez uzgadniania poszczególnych działań z pozostałymi współwłaścicielami. 

Warto zwrócić uwagę na to, że istnieją w tej kwestii pewne ograniczenia. Dotyczą one w głównej mierze zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Wszelkie zagadnienia odnoszące się do tego rodzaju działań są regulowane przez przepisy Kodeksu Cywilnego oraz inne powszechnie obowiązujące ustawy, w tym Ustawę o Spółdzielniach Mieszkaniowych.

Skup nieruchomości oprócz kupowania całych mieszkań, kupują również udziały w nieruchomości. Aby do tego doszło należy skontaktować się z odpowiednim biurem i dokładnie przedstawić sytuację prawną. Tego rodzaju firmy zazwyczaj są zainteresowane wykupem nawet najmniejszych części udziałowych. Kiedy obie strony ustalą odpowiednią ceny, spisuje się umowę, na podstawie której część nieruchomości zmienia właściciela. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują szybkiej gotówki, gdyż ta najczęściej jest wypłacana od razu do ręki lub bezpośrednio na konto.

Czy istnieją sposoby na sprzedaż mieszkania z lokatorem?

Posiadając mieszkanie z chęcią długotrwałego wynajmu lokalu mieszkalnego, czasami podejmujemy decyzję o jego sprzedaży. W takiej sytuacji często zastanawiamy się jak sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Nie ma określonych przepisów, które by zabraniały sprzedaży nieruchomości, które ma lokatorów. Co więcej, nie muszą być oni również informowani o tym fakcie.  W tej sytuacji, nabywca nieruchomości wstępuje w prawa i obowiązki zbywcy (poprzedniego właściciela), w tym również w te wynikające z zawartej uprzednio umowy najmu*. Oznacza to, że mieszkanie „jedynie” zmienia swojego właściciela, a warunki określone w umowie nadal obowiązują obie strony.

Dość dużym problemem zarówno dla lokatorów, jak i dla poprzedniego posiadacza mieszkania może okazać się jednak wypowiedzenie najmu przez nowego właściciela. Nowy właściciel nieruchomości  ma prawo wypowiedzieć umowę zgodnie z terminami określonymi w ustawie, z wyjątkiem umowy zawartej na czas określony z tak zwaną datą pewną, potwierdzoną notarialnie (w tym przypadku okresem wypowiedzenia jest termin wygaśnięcia umowy). Jeśli na skutek wypowiedzenia najmu, najemca musi opuścić mieszkanie wcześniej niż przewidywała umowa (zawarta bez daty pewnej), ma on możliwość domagania się od wcześniejszego właściciela mieszkania „naprawienia swojej szkody” (roszczenia odszkodowawczego). Dodatkowo, jeśli poprzedni właściciel pobrał z góry czynsz za na przykład cały okres obowiązywania umowy najmu, musi liczyć się z tym, że najemca może żądać od niego zwrotu części wpłaconego czynszu, nie pokrywającej rzeczywistego korzystania z mieszkania.

Tak więc, podejmując decyzję o sprzedaży wynajmowanej nieruchomości, warto zatem odpowiednio wcześnie poinformować o tym najemców i wyjaśnić ewentualne kwestie sporne.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ