jak-sprzedac-mieszkanie-z-kredytem

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem? poradnik 2020

Kupując mieszkanie na kredyt hipoteczny możemy być pewni, że zawsze będziemy mogli je sprzedać przed zakończeniem okresu kredytowania. Jest tylko jeden warunek! Na taką operację zgodę musi zwykle wyrazić bank kredytujący dotychczasowego właściciela mieszkania. Zatem nasuwa się pytanie: jak sprzedać mieszkanie z kredytem i jakich formalności trzeba dopełnić?

Sprzedaż mieszkania z kredytem – etapy działania

Na początek należy przygotować dobrze przemyślane ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości, nie zapominając o dodaniu informacji na temat ciążącym na niej kredycie. Po znalezieniu kupca, można powiadomić o swoich zamiarach bank.

  1. WIZYTA W BANKU

Po znalezieniu kupca, pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać jest kontakt z kredytobiorcą, u którego otrzymaliśmy hipotekę i wystąpić o złożenie zaświadczenia. Na takim dokumencie obowiązkowo musi odnaleźć się:

notka o wysokości salda kredytu wraz z kosztami dodatkowymi, których jednorazowa spłata, za zezwoleniem banku obliguje do uzyskania promesy kredytowej i wykreślenia ze spisu o obciążeniu hipoteki, w IV dziale Księgi Wieczystej.

konieczne jest podanie numeru rachunku, na który zostanie przelana reszta kwoty.

W późniejszym etapie należy postarać się o pisemną zgodę instytucji, na zwolnienie z hipoteki po spłacie całości kredytu. Wyrażenie aprobaty oznacza, że sprzedaż mieszkania lub domu z kredytem można uznać oficjalnie za rozpoczętą!

  1. PODPISANIE UMOWY PRZEDWSTĘPNEJ Z KUPUJĄCYM

Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy przedwstępnej i pobranie od nabywcy zaliczki. Odebranie od kupującego zaliczki pozwoli na uzyskanie z banku tak zwanej promesy, czyli obietnicy wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej po całkowitej spłacie kredytu. Co ważne, taka promesa ważna jest jedynie 30 dni.

Warto przeczytać GDZIE MOŻNA SZYBKO SPRZEDAĆ UDZIAŁ W NIERUCHOMOŚCI?

Sprawa jest znacznie prostsza, jeśli chodzi o kontrahentów, którzy nie finansują kupna nieruchomości hipoteką. Wówczas taki dokument nie musi być sporządzony u notariusza. Równie dobrze możesz spisać go samodzielnie – mając na uwadze najważniejsze informacje, jak:

Datę podpisania umowy

Wysokość zadatku lub zaliczki

Cenę nieruchomości

Wskazanie stron umowy

Nieco inaczej jest w przypadku, gdy osoba kupująca mieszkanie, zaciąga na ten cel kredyt. W takiej sytuacji, aby dopełnić finalizację transakcji, niezbędna będzie wizyta u notariusza, który sporządzi właściwą umowę sprzedaży. Dopiero jej kopia stanowi dla banku element wiążący! W umowie tej znajdziemy bardzo istotne dane takie jak: numer konta bankowego, na który nabywca musi przesłać środki, z tytułu spłaty hipoteki. Co więcej, bank kupującego będzie wiedział, jaką część sumy musi przelać na rachunek sprzedającego, a jaką na konto jego banku. W następnym kroku, notariusz zajmuje się wnioskowaniem w sądzie, o zmiany w księdze wieczystej nieruchomości.

  1. SPŁATA KREDYTU

Niezależnie od tego czy potencjalny kupiec nabywa nieruchomość za gotówkę lub posiłkuje się kredytem hipotecznym – zawsze na początku należy spłacić pożyczkę zbywcy! Po czym w następnej kolejności – pozostała część sumy zakupu przekazywana jest na konto właściciela. W sytuacji finansowania inwestycji środkami kredytowymi – kwota dla sprzedającego trafia dopiero po okazaniu dokumentu potwierdzającego spłatę całego zadłużenia. Bez tego bank nie wyrazi zgody na rozliczenie kredytu!

Warto przeczytać PRAWO PIERWOKUPU NIERUCHOMOŚCI – KOMU POTRZEBNE?

Dlatego po złożeniu wniosku o wykreślenie z hipoteki, automatycznie zostanie uruchomiona pozostała część kredytu. Mało która instytucja bankowa wyraża zgodę na jednoczesną wypłatę środków. Zatem wniosek o wykreślenie z IV księgi wieczystej należy złożyć tylko po wypłacie całkowitej! Warto dodać, że sprzedający nie musi otrzymać pieniędzy za swoją nieruchomość. Dzieje się tak w momencie, gdy nie dostarczy w terminie zaświadczenia otrzymanego w banku, które potwierdza całkowitą spłatę kredytu hipotecznego.

Dopiero na samym końcu można złożyć w banku zgodę na zwolnienie z hipoteki i przekazanie jej kupującemu.

Sprzedaż mieszkania z kredytem walutowym

W przypadku, kiedy chcemy sprzedać mieszkanie, na zakup którego zaciągnąłeś kredyt walutowy np. we frankach, bank będzie mógł przeliczyć twoje zadłużenie po aktualnym kursie franka albo będziesz musiał je spłacić w walucie obcej. Zapewne kredyt był brany, gdy kurs był dużo niższy niż aktualnie, więc może się okazać, że wartość nieruchomości jest niższa niż kwota kredytu. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to koniecznie sprawdź, czy rzeczywiście opłaca się sprzedać mieszkanie. Warto w takie sytuacji skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który oszacuje aktualne tendencje na rynku walut – tak, by wybrać możliwie najlepszy moment na przewalutowanie.

Sprzedaż mieszkania z kredytem u pośrednika nieruchomości

Jeśli zależy nam na szybkiej sprzedaży mieszkania z kredytem, warto skorzystać z oferty, którą oferuje szybki skup mieszkań, dostępny w całej Polsce. Głównym atutem skupu jest przede wszystkim szybkość działania i bezpieczeństwo transakcji. Skup mieszkań spłaci cały dług poprzez stosowne zapisy w akcie sprzedaży potwierdzonym przez notariusza.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ