sprzedaz-mieszkania-z-kredytem

Czy będąc w trakcie rozwodu można sprzedać mieszkania z kredytem?

 

Rozwód nie należy do przyjemności i zazwyczaj niesie za sobą wiele konsekwencji. Jedną z nich jest podział majątku, który może być ustalony dobrowolnie lub poprzez specjalne orzeczenie sądu. Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja ze wspólnym zobowiązaniem finansowym zaciągniętym jeszcze w trakcie trwania małżeństwa, zwłaszcza gdy jest to kredyt hipoteczny. Kto zobowiązany jest spłacać kredyt po rozwodzie?

Jak się okazuje, dość często kwestią sporną jest kredyt po rozwodzie, który może poróżnić byłych małżonków. Jednak dla banku stan cywilny klientów nie ma większego znaczenia, ponieważ nawet po rozwodzie pozostają oni jego współdłużnikami. 

Podział majątku, a kredyt – na jakich zasadach to się odbywa?

Z dniem zakończenia związku małżeńskiego, a dokładniej z wydaniem wyroku sądu o rozwodzie przestaje obowiązywać wspólność majątkowa, która została ustanowiona w dniu ślubu. Sąd ma prawo przyznać pełne prawo do użytkowania mieszkania jednemu z małżonków. Rozwodzący się małżonkowie mogą podzielić zgromadzony majątek przed notariuszem, bez interwencji sądu okręgowego. Oba przypadki jednak nie zwalniają żadnego z eks małżonków z obowiązku pokrywania zaciągniętego kredytu. W większości przypadków, nawet po rozwodzie mają zatem obowiązek regulować spłaty kredytu. 

Warto przeczytać GDZIE MOŻNA SZYBKO SPRZEDAĆ UDZIAŁ W NIERUCHOMOŚCI?

Tak więc, bank może żądać pieniędzy zarówno od jednego, jak i drugiego eksmałżonka. Zasada ta obowiązuje również, gdy na mocy orzeczenia sądu, jednej ze stron zostaje przyznane pełne prawo np. do domu. Nie oznacza to jednak, że ta osoba przejmuje równocześnie obowiązek spłaty kredytu, który został zaciągnięty na kupno lub budowę tej nieruchomości. Jednak nadal kredyt ten ciążyć będzie na obu współmałżonkach. Jeśli więc w trakcie rozwodu utraciłeś prawo do nieruchomości, nie oznacza to, że zostałeś automatycznie zwolniony ze spłaty kredytu hipotecznego

Rozwód, a sprzedaż / wynajem mieszkania po rozwodzie

Dość często małżeństwa po rozwodzie decydują się na sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką, dzięki czemu uzyskają środki na spłatę zobowiązania. Po znalezieniu kupca przelane przez niego środki zostaną podzielone między bankiem a małżonków. Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie w przypadku, kiedy byli małżonkowie nie są w stanie porozumieć się w kwestii dalszej spłaty kredytu.

Zdarza się, ż sprzedaż nieruchomości nie zawsze jest możliwa. Powodem może być brak zgody jednego z małżonków, który chce nadal zamieszkiwać w mieszkaniu lub domu. Ponadto w niektórych przypadkach sprzedaż nieruchomości nie pokryje pozostałej do spłaty kwoty kredytu ( np. gdy kredyt został udzielony we frankach szwajcarskich). Gdy tak jest w naszym przypadku i na sprzedaży mieszkania bylibyśmy stratni, to można rozważyć wynajęcie nieruchomości obciążonej hipoteką. Uzyskiwane w ten sposób co miesiąc środki można przeznaczać na spłatę kolejnych rat kredytu.

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie, a podatek

Wedle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), dotyczących opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości (lub praw majątkowych) nabytych przez małżonka w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków, datą nabycia lub wybudowania takich nieruchomości (lub praw majątkowych) jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków. Oznacza to, że pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT nie liczy się od daty podziału wspólnego majątku małżeńskiego a od daty nabycia danej nieruchomości (czy prawa majątkowego) do majątku wspólnego.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ