problematyczny-lokator-2022

Problematyczny lokator – jak sobie z nim poradzić? 2022

Każdy z nas słyszał chyba o problematycznych lokatorach, których ciężko wyrzucić. Na początku oczywiście wszystko wygląda dobrze. Do właściciela mieszkania zgłaszają się osoby zainteresowane lokalem, które deklarują, iż terminowo będą je opłacać i nie będą sprawiać jakichkolwiek problemów. Po kilku miesiącach zaczynają się schody, gdy na koncie właściciela brakuje czynszu, a firmy windykacyjne przesyłają ponaglenia za prąd, energię, internet i telewizję. Co zrobić w takiej sytuacji? Co grozi za wyrzucenie lokatora z mieszkania? Jak szybko i sprawnie poradzić sobie z problemem? Poniżej odpowiedź.

Odpowiednia umowa to podstawa

Warto przeczytać CO PRZYSPIESZA, A CO OPÓŹNIA PROCES SPRZEDAŻY MIESZKANIA?

Problematyczny lokator co zrobić? Przede wszystkim właściciel powinien dobrze się zabezpieczyć. Umowa najmu okazjonalnego 2022, dzięki której szczegółowo można określić wiele kwestii związanych z wynajęciem mieszkania to podstawa. Ponadto, do umowy najmu okazjonalnego przyszły najemca powinien dołączyć oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji (w przypadku niewywiązywania się z umowy), jak i oświadczenie właściciela mieszkania, do którego najemca przeprowadzi się, gdy umowa najmu okazjonalnego wygaśnie ze skutkiem natychmiastowym. Prawnicy radzą, by osoby, które zamierzają wynająć swoje mieszkanie lub dom skorzystali z pomocy fachowców (np. firm pośredniczących w wynajmie mieszkań lub domów), którzy pomogą im znaleźć nie tylko rzetelnych, uczciwych lokatorów, ale także będą sprawować nadzór nad umową najmu.

Czy można wyrzucić lokatora z mieszkania?

Problematyczny lokator to ogromny problem zarówno dla właściciela lokum, jak i dla sąsiadów. Jak się jednak okazuje w praktyce, nie tak łatwo wyrzucić niechciane osoby na bruk. Ustawa o ochronie lokatorów, sezon zimowy, czy panująca obecnie pandemia nie ułatwiają sprawy, gdyż sądy muszą chronić osoby, które nie mają dachu nad głową. Nie zawsze ośrodki socjalne dysponują odpowiednimi lokalami, do których mogą się udać osoby, przeciw którym została wszczęta egzekucja. Dlatego też problematyczny lokator, w takiej sytuacji wykonywanie prawa samodzielnie przez wynajmującego mieszkanie może okazać się zgubne. Właściciel, który siłą wyrzuci problematycznego lokatora, który nie ma gdzie się udać, może mieć spore problemy z prawem.

Jak uniknąć takiej sytuacji?

Może cię zainteresować ZALETY I RYZYKO CROWDFUNDINGU NIERUCHOMOŚCIOWEGO 2021

Przede wszystkim trzeba się zabezpieczyć wcześniej. Wiele osób boi się wynajmować samodzielnie swoje mieszkania, apartamenty, czy domy, dlatego też korzysta z pośredników, którzy dopełnią za nich wszystkie formalności. Firmy, które mają w swoich szeregach prawników dbają o to, by lokatorzy płacili w terminie swoje rachunki, jak i by nie sprawiali problemów innych sąsiadom. W przypadku jakichkolwiek problemów, to oni wystąpią z pozwem do sądu o wyrzucenie takiego problematycznego lokatora, gdyż będą posiadać stosowną dokumentację. Jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą się stresować i przeżywać wyrzucenia konkretnych osób ze swojego mieszkania. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż tego typu pomoc fachowców jest dość kosztowna. W przypadku wynajęcia mieszkania z pomocą pośrednika, co miesiąc zabiera on kilkanaście procent od opłaty za mieszkanie. Co grozi za wyrzucenie lokatora z mieszkania?

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ