crowdfunding nieruchomościowy

Zalety i ryzyko crowdfundingu nieruchomościowego 2021

Wśród różnych sposobów inwestowania swojego kapitału można wymienić crowdfunding nieruchomościowy. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z głównymi zaletami takiego rozwiązania oraz możliwym do wystąpienia ryzykiem.

 

Niewielki kapitał

 

Warto przeczytać CO PRZYSPIESZA, A CO OPÓŹNIA PROCES SPRZEDAŻY MIESZKANIA?

Wśród głównych zalet crowdfundingu nieruchomościowego można wymienić możliwość inwestowania niewielkich sum pieniężnych, co najczęściej nie jest możliwe podczas samodzielnego finansowania inwestycji z uwagi na niewystarczającą ilość środków. Dzięki crowdfundingowi nieruchomościowemu możliwe jest inwestowanie w dużo większe projekty, na przykład w budowy apartamentowców lub budynków użyteczności publicznej, co z całą pewnością przyniesie również wyższą stopę zwrotu. Jeszcze do niedawna takie projekty nie mogły być realizowane przez osoby, które nie mają odpowiedniej ilości kapitału. Jednak dzięki crowdfundingowi nieruchomościowemu zmienia się to.

Kilka inwestycji

Dzięki wykorzystaniu crowdfundingu nieruchomościowego możliwe jest inwestowanie w kilka projektów jednocześnie, co sprawia, że zyski mogą być osiągane w różnym czasie. Będą one również zdecydowanie większe niż z pojedynczej inwestycji, dlatego warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie. Kilka przedsięwzięć będzie doskonałym pomysłem dla wszystkich inwestorów, którzy dysponują większą ilością kapitału. Takie działanie zdecydowanie zmniejsza ryzyko niepowodzenia, co jest bardzo istotne podczas realizowania inwestycji.

Stopa zwrotu

W przypadku crowdfundingu nieruchomościowego inwestorzy mogą osiągać dość wysokie stopy zwrotu, co jest zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania. Stopa zwrotu w tego rodzaju inwestycjach może wynosić od 6 do nawet 19 procent w skali roku, jednak średnio jest to 14 procent. Wysokość stopy zwrotu zależna jest od dość wielu zróżnicowanych czynników. Wśród nich można na przykład wymienić wybrany rodzaj modelu biznesowego, a także wielkość inwestycji. Stopa zwrotu z działań realizowanych w ramach crowdfundingu nieruchomościowego jest wyższa niż w innych sposobach inwestowania, takich jak lokaty, obligacje, a nawet akcje.

Łatwa obsługa

Może cię zainteresować JAK PRAWNIE WYGLĄDA SPRZEDAŻ UDZIAŁÓW W NIERUCHOMOŚCI BEZ ZGODY WŁAŚCICIELA?

Wycena nieruchomości, a także skup nieruchomości to działania, które są realizowane w ramach crowdfundingu nieruchomościowego. Wśród głównych zalet tego sposobu inwestowania można również wymienić dość łatwą obsługę ze strony inwestora, ponieważ najczęściej nie są wymagane od niego żadne konkretne działania oprócz śledzenia postępów inwestycji. Dlatego crowdfunding nieruchomościowy w pewnym sensie można uznać za dochód pasywny. Inwestor nie musi się martwić o gromadzenie dokumentacji w toku realizowanych działań i szukanie potencjalnych klientów. Jego jedynym zadaniem jest wniesienie odpowiedniej ilości kapitału do realizowanej inwestycji.

Możliwość rezygnacji

Inwestor w każdym momencie ma możliwość zrezygnowania z brania udziału w danym projekcie, dzięki czemu może odzyskać zainwestowane środki finansowe. Takie rozwiązanie najczęściej jest stosowane w przypadku inwestorów, którzy potrzebują odzyskać część gotówki. Jednak ma ono również pewne wady, ponieważ dość często w umowach znajdują się zapisy dotyczące kar za zakończenie umowy przed terminem. W niektórych przypadkach są one wysokie, dlatego takie rozwiązanie nie zawsze jest opłacalne.

Ryzyko inwestowania

Crowdfunding nieruchomościowy uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych sposobów lokowania swojego kapitału. Jednak wiąże się z nim również pewne ryzyko, podobnie jak przy każdym innym sposobie inwestowania. W przypadku realizowania konkretnych inwestycji może się okazać, że nie dojdą one jednak do etapu końcowego. Oprócz tego firma dewelopera może również ogłosić upadłość, co nie zakończy się dobrze dla inwestora. Sytuacja inwestora w przypadku takich zdarzeń związana jest przede wszystkim z zapisami w zawartej umowie, dlatego warto ją w dokładny sposób przeanalizować przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań.

Stan gospodarki

Powodzenie działań związanych z crowdfundingiem nieruchomościowym w pośredni sposób związane jest również z aktualnym stanem gospodarki, a także powodzeniem konkretnego projektu. Dość duże ryzyko istnieje w przypadku realizowania inwestycji na wynajem, ponieważ ceny wynajmu mogą spaść lub może nie być zbyt wielu chętnych do wynajęcia danego lokalu. Będzie to miało wpływ na zmniejszenie się zysków inwestorów. Sytuacja podobnie ma się w przypadku sprzedaży lokali. Jeśli ich ceny będą zbyt wysokie to również może być zbyt mało chętnych na zakup lokali mieszkalnych w danej inwestycji.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ