sprzedaz-mieszkania-z-loktatorem-2021

Jak prawnie wygląda sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgody właściciela?

 

Tym, co najbardziej kojarzy się większości ludzi ze współwłasnością jest małżeństwo. Jeśli nie orientowaliśmy się wcześniej w prawie nieruchomości o szerszym pojęciu tego terminu dowiadujemy się dopiero w przypadku zderzenia się z sytuacją spadku nieruchomości. Wtedy to dowiadujemy się o takich terminach jak współwłasność ułamkowa mieszkania lub innego typu nieruchomości. W tym artykule przedstawiamy czy i jak sprzedać udziały w nieruchomości i dlaczego powinniśmy to zrobić w skupie mieszkań?

Czy aby sprzedać udziały musimy uzyskać zgodę współwłaścicieli nieruchomości?

Aby dobrze zrozumieć ten temat i powstałe wokół niego kwestie prawne warto najpierw wytłumaczyć kilka aspektów sprzedaży nieruchomości i jej udziałów. Wszelkich szczegółów dotyczących współwłasności dowiemy się z kodeksu cywilnego gdzie znajdziemy wyszczególnione dwa rodzaje współwłasności: łączną i ułamkową.  

Jaka jest różnica pomiędzy tymi typami współwłasności? Dla współwłasności ułamkowej najbardziej charakterystyczna cechą jest to, że każdy ze współwłaścicieli posiada równe udziały w danej rzeczy. Dla współwłasności łącznej żadnych udziałów nie da się wyszczególnić.  

Warto przeczytać CZY SPRZEDAŻ MIESZKANIA OPŁACA SIĘ BARDZIEJ NIŻ WYNAJEM MIESZKANIA?

Rodzaj współwłasności łącznej występuje zawsze w sąsiedztwie innej sytuacji prawnej i nie może istnieć samodzielnie, czego idealnym przykładem jest małżeństwo. Współwłasność łączna jest nieruchomością, jaką dzielą ze sobą małżonkowie, jednak może ona istnieć tylko w przypadku istnienia małżeństwa. Kiedy małżonkowie rozwiodą się a małżeństwo zakończy anuluje tym samym istnienie współwłasności łącznej, która nie może istnieć samodzielnie. Pytanie więc o sprzedaż udziałów w nieruchomości w skupie mieszkań w takiej sytuacji nie ma sensu i potwierdza zasadny, na których działa współwłasność łączna.  

Jeśli chcemy sprzedać udziały w nieruchomości nie pytając o to współwłaścicieli będą tutaj obowiązywały zasady współwłasności ułamkowej. Możliwość sprzedaży udziałów dopuszczają tutaj zasady prawa a dokładnie kodeks cywilny i jego artykuły. Przepisy jak najbardziej pozwalają na samodzielną sprzedaż udziałów. W artykule 198 dowiadujemy się zatem, że każdy współwłaściciel może dowolnie rozporządzać swoimi udziałami bez konieczności uzyskania zgody innych współwłaścicieli. Są jednak rzeczy, których jako współwłaściciel zrobić nie możemy. Są to między remont całej nieruchomości / mieszkania lub jego sprzedaż gdyż nie mamy prawa do całości nieruchomości i nie możemy rozporządzać cudzymi udziałami. W takich celach wymagana będzie zgoda innych współwłaścicieli. Mówi o tym dokładniej kodeks cywilny o czym możemy przeczytać w artykule 199. Inną zupełnie kwestią jest sprzedaż udziałów w skupie nieruchomości na co KC daje przyzwolenie i jak najbardziej przewiduje taką możliwość. W końcu swoimi udziałami możemy dysponować dowolnie.

W jakim przypadku mamy jednak pewność jaki rodzaj współwłasności posiadamy? Jeżeli chodzi o sprawy spadkowe i współwłasność to zawsze stosowane są zasady współwłasności ułamkowej. Dla spraw, w których występuje więcej niż jeden spadkobierca zasady stosowanie współwłasności ułamkowej zostały też szczegółowo opisane w artykule 1035 kodeksu cywilnego. Dla przyszłych spraw warto zapamiętać tę liczbę jeżeli jesteśmy w podobnej sytuacji. 

Jaki jest proces sprzedaży udziałów w mieszkaniu bez zgody współwłaściciela?

Wiedząc już, że bez przeszkód możemy sprzedać nasze udziały w nieruchomości bez uzyskania zgody innych współwłaścicieli warto przedstawić jak wygląda jego proces. Polskie prawo nie wyróżnia tutaj źródła, z którego otrzymaliśmy udziały – nie jest więc ono istotne przy sprzedaży. Brane pod uwagę są jedynie informacje o posiadaniu danych udziałów na drodze sprawy spadkowej nieruchomości. Wtedy to właśnie stosowane są zasady opisane w artykule 1036 kodeksu cywilnego. Przewiduje on sprzedaż udziałów w dowolnym rodzaju nieruchomości, której dotyczy dany spadek.

Czy ktoś może jednak przeszkodzić nam w sprzedaży swojej części udziałów? Okazuje się, że w niektórych przypadkach inny współwłaściciel nieruchomości może zablokować nasze działania co do udziałów, które posiadamy. Może się tak stać w sytuacjach, w których to co planujemy zrobić z udziałami koliduje z interesami innego współwłaściciela. Jeżeli osoba ta wniesie takie roszczenie musi ona skierować sprawę do sądu. Ten ostatecznie rozstrzyga czy doszło do naruszenia interesów innego spadkobiercy i decyduje o dalszym postępowaniu w sprawie spadkowej. Zbywa też udział w rzeczy stanowiącej część masy spadkowej jeśli doszło do takiego naruszenia. Jeśli znajdziemy się w podobnej sytuacji warto pomyśleć nad możliwością zajrzenia do akt sądowych innych, podobnych spraw sądowych aby zobaczyć jakie roszczenia mieli inni współwłaściciele oraz jakim wyrokiem się zakończyły.  

Skupy nieruchomości to miejsce gdzie możemy sprzedać również udziały w nieruchomości.

Jeśli zdecydujemy się już na sprzedaż swoich udziałów w nieruchomości możemy zastanawiać się w jaki sposób to zrobić. Warto zainteresować się wtedy popularnymi obecnie firmami zajmującymi się skupem nieruchomości za gotówkę. Przedsiębiorstwa te często istnieją wiele lat i posiadają ogromne doświadczenie w skupie wszelkiego rodzaju mieszkań, domów a także udziałów w nieruchomościach wszelkiego typu.

Może cię zainteresować SPRZEDAŻ MIESZKANIA – CO DALEJ? 2021

Z doświadczenia wiemy, że próby samodzielnego sprzedania udziałów w nieruchomości nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem. Prawda jest taka, że niewiele osób zna się na rynku nieruchomości i wiele z nich obawia się odkupienia udziałów w nieruchomości. Nie wiedzą bowiem czy taki zakup nie niesie dodatkowych obciążeń ze strony prawa oraz zwyczajnie obawia się takich transakcji. Osoby, które ewentualnie są zainteresowane zakupem części udziałów liczą na późniejsze przejęcie całości udziałów, co nie jest jednak często możliwe. Na szczęście nie musimy przejmować się rynkiem nieruchomości gdyż jeśli chcemy sprzedać udziały w nieruchomości bez zgody właściciela możemy to łatwo zrobić korzystając z dostępnych skupów mieszkań. Czasami wystarczy jedna rozmowa telefoniczna aby fachowiec wyjaśnił nam wszystkie zawiłości i przedstawił ofertę odkupienia od nas danych udziałów. W prosty sposób możemy więc pozbyć się posiadanych udziałów i dodatkowo w szybkim terminie uzyskać satysfakcjonującą nas kwotę. 

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ