podatek-ppc-2022

Czym jest podatek PCC? – jak należy do zapłacić?

PCC to skrót, który tłumaczymy na frazę “podatek od czynności cywilnoprawnych”

 

Podatek PPC ten wszedł w życie i zaczął byś ściągany z ludzi dopiero w 2001 roku, a jego celem od samego początku miało być zastąpienie tradycyjnej opłaty skarbowej – tej, którą pobierano od umów cywilnoprawnych albo innych czynności o tym samym charakterze. Każdy, kto działa w przestrzeni biznesowej, powinien wiedzieć, na czym to wszystko polega. Lepiej bowiem znać teorię, niżeli uczyć się o niej dopiero w praktyce, gdy już popełni się jakieś błędy, które nieraz potrafią wpuścić człowieka w niezłe tarapaty. Tak naprawdę ta wiedza powinna zostać pozyskana dosłownie przez każdego człowieka. Każdemu może ona kiedyś się przydać – nawet tym, którzy nie prowadzą żadnych biznesów.

Warto przeczytać ZALETY I RYZYKO CROWDFUNDINGU NIERUCHOMOŚCIOWEGO 2021

Podatek PCC czym jest i kto go płaci?

Otóż podatek PCC, jak to przed chwilą zostało zaznaczone, jest podatkiem cywilnoprawnym. To, od czego należy go zapłacić, zostało zaznaczone w ustawie pochodzącej z dwutysięcznego roku. Mówi ona o tym, że ten typ podatku obejmuje m.in. umowy darowizny (choć nie w całości, a jedynie w wybranej ich części, co trzeba sobie samemu sprawdzić), umowy sprzedaży, umowy zamiany rzeczy, umowy dożywocia, umowy pożyczki oraz umowy o zniesieniu współwłasności (te również wyłącznie w wybranej ich części). Ponadto podatkiem PCC obejmuje się umowy spółki (nazywane aktami założycielskimi), umowy depozytu nieprawidłowego oraz kilka typów ustanowień. Oznacza to, że jeśli dana osoba zawrze którąkolwiek z opisanych tutaj umów, od razu będzie podlegać dodatkowemu obowiązkowi podatkowemu. Takich obowiązków nie wolno sobie zbagatelizować. Skoro podatek jest obowiązkowy, trzeba go uiścić. W przeciwnym wypadku podatnik najprawdopodobniej zostanie obarczony karą grzywny, o ile na tej grzywnie jego sprawa się zakończy.

Podatek PCC co to tak właściwie jest?

Może cię zainteresować PROBLEMATYCZNY LOKATOR – JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ? 2022

To już wiemy, jednakże nie powiedzieliśmy sobie jakoś bardziej szczegółowo o tym, kto tak naprawdę zostaje zobowiązany do zapłaty tego podatku. Sytuacje są bowiem różne. Wymienione wyżej umowy na ogół dotyczą jakichś dwóch stron, a nie zawsze jest tak, że obie z nich od początku podpisania dokumentu stają się zobowiązane do opłacenia związanych z nim podatków. Zwykle jest właśnie odwrotnie. Na ogół to jedna strona umowy ma za zadanie zapłacić podatek PCC. Kto to zatem będzie? To, kto wejdzie w rolę podatnika, zależy oczywiście nie od obfitości portfela czy zawartości konta w banku, a tylko i wyłącznie od rodzaju umowy. W przypadku gdy np. jest to umowa sprzedaży, podatek przechodzi na stronę kupującego. Jeżeli natomiast podpisuje się umowę darowizny, to osoba obdarowana zobowiązuje się do dokonania płatności. A jak wygląda to w przypadku innych ustanowień i umów? Kto zapłaci podatek od zakupu nieruchomości? A kto ten dotyczący umowy pożyczki? Najlepiej sprawdzić to sobie na jakiejś wiarygodnej stronie internetowej. Wszystkie informacje są oczywiście jawne i dostępne dla każdego, więc wystarczy tylko do nich dotrzeć, aby potem móc z nich już do woli korzystać.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ