umowa-rezerwacyjna-jak-wyglada-w-2022

Czym jest umowa rezerwacyjna nieruchomości? w 2022 roku

Każdy z nas dochodzi do etapu w życiu, kiedy należy podjąć decyzję o dalszym miejscu zamieszkania. Coraz większa rzesza osób decyduje się na nieruchomość z rynku deweloperskiego. Po wyborze odpowiedniego miejsca, wielu kupców przychyla się do podpisania umowa rezerwacyjna z deweloperem. Tak naprawę warto zastanowić się, co to jest umowa rezerwacji mieszkania. Jej celem jest wyłączenie danej nieruchomości ze sprzedaży, przez określony przez obie strony czas. Najczęściej dochodzi do wpłacenia kwoty, która ma dać gwarancję rezerwacji.

Może cię zainteresować CZYM JEST PODATEK PCC? – JAK NALEŻY DO ZAPŁACIĆ?

Cena za tą umowę po podpisaniu ostatecznej decyzji zostaje wpłacona jako część za zakupione mieszkanie.

W momencie rezygnacji z nieruchomości niestety coraz częściej dochodzi do utraty wpłaconej kwoty. Wpływ na to może mieć zmiana decyzji bądź odmowa udzielenia kredytu hipotecznego. Od 2021 roku została utworzona nowa ustawa, która reguluje zasady umowy rezerwacyjnej z deweloperem. Zostało określone, iż kwota rezerwacyjna, nie może przekraczać 1% ceny nieruchomości. Dodatkowo opłata powinna zostać wpłacona na rachunek bankowy dewelopera, a nie jak we wcześniejszych sytuacjach na mieszkaniowy rachunek powierniczy. Celem nowej ustawy jest uregulowanie zasad oraz umożliwienie zwrotu wpłaconej kwoty w momencie rezygnacji.

Ustawa wejdzie w życie od 1 lipca 2022 roku.

Przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej, warto zapoznać się z ustaleniami oraz w razie braku zrozumienia lub niezgody zgłosić nieprawidłowości przedstawicielowi firmy deweloperskiej. Umowa powinna posiadać podstawowe elementy, do których zaliczamy: dane dewelopera oraz kupującego jak imię, nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Kolejnymi istotnymi informacjami są: podstawowe informacje o lokalu, jak wskazanie przedmiotu nieruchomości, podając dokładny adres oraz metraż, cena lokalu oraz daty podpisania umowy z deweloperem. Nie należy zapominać o wpisaniu wysokości opłaty rezerwacyjnej oraz konsekwencji, jakie obowiązują przy zerwaniu umowy.

Warto przeczytać PROBLEMATYCZNY LOKATOR – JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ? 2022

Wiele kupujących zastanawia się, czy umowa rezerwacyjna jest w ogóle korzystna?

Odpowiedź brzmi, tak. Pozwala to na pozyskanie gwarancji, iż deweloper przez określony czas nie sprzeda nieruchomości innego kupującemu. Mamy stosunkowo więcej czasu na zastanowienie się oraz podjęcie ostatecznej decyzji. Jest to przydatny rodzaj umowy zwłaszcza w momencie, kiedy dopiero staramy się o kredyt i musimy czekać na decyzję z banku. Warto dyskutować z deweloperem i ustalić wspólny złoty środek. Często firmy sprzedające mieszkania, potrafią iść na rękę kupującymi i zwracają wpłacony zadatek w momencie uzyskania odmowy kredytowej. Jednakże, jeżeli dokonujemy rezygnacji ze względu na wybór innej nieruchomości, zwrot wpłaconej kwoty może być trudniejszy. Kolejną często spotykaną sytuacją jest zaproponowanie mieszkania o mniejszym metrażu i stosunkowo niższej cenie w momencie nieuzyskania zdolności kredytowej na pełną kwotę. Jest to duże udogodnienie, ponieważ kupujący nie musi martwić się o stratę wpłaconej kwoty. Powyższy artykuł wyjaśnił wątpliwości i odpowiedział na najczęściej zadawane pytanie: Co to jest umowa rezerwacyjna nieruchomości.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ